Interesanti, Neticami, Noderīgi, Notikumi, Šokējoši

Daudz precīzāk tiks regulēta teritorijas atļauto izmantošanu Ragakāpas dabas parkā

Dabas aizsardzības komisijas (DAP) sabiedrisko attiecību eksperte Maija Rēna sacīja, ka nākotnē būs precīzāki noteikumi par atļauto zemes izmantošanu Ragakāpas dabas parkā.

Lai zinātniski noteiktu dabas lieguma atļauto izmantošanu, tādējādi saglabājot teritorijai raksturīgo ainavu un esošo dabas vērtību, ir formulēti dabas parka “Ragakāpa” personiskās aizsardzības un izmantošanas noteikumi.

Rēna norādīja, ka Ragakāpas dabas parks atrodas Jūrmalas pilsētā, Lielupes grīvas kreisajā krastā, un tika izveidots, lai aizsargātu piekrastes smilšu kāpas un mežainas piekrastes smilšu kāpas. gada. Pati Raja Kapa upe ir 12 līdz 17 metrus augsta smilšu krasts, kas ir viens no visilgāk aizsargātajiem dabas objektiem Latvijā. Aizsargājamo ģeoloģisko objektu statuss Ragakāpā tika noteikts 1962. gadā.

Dabas parka teritorijā atrodas ne tikai viena no augstākajām kāpām Latvijā, bet arī daļa pludmales ir bagāta ar ainavu daudzveidību.

No turienes smilšu kāpām var novērot dažādus kāpu attīstības posmus, un agrākie augi sakņojas kāpās. Pēc tam seko pirmais uzbērums un dažos gadījumos otrais uzbērums, kas ir pārklāts ar daudzgadīgo sugu grīdu, līdz mežainajām piejūras kāpām, kur apstādītais priežu mežs ir bloķējis smilšu kustību.

Savukārt lielākajai daļai mežaudžu ir augsta bioloģiskā vērtība, un dažās vietās to vecums pārsniedz 300 gadus, kas liecina, ka šiem mežiem ir ilgs mūžs un augsta bioloģiskā vērtība. Tie ir vairāku augu un dzīvnieku sugu, piemēram, ziemeļu linu (Linnaeaborealis), priežu sveķu (Nothorina muricata) un lielo cekulaino (Steganostus rufus), biotopi, kas dzīvo tikai nepārtrauktā meža ekosistēmā.

Dabas un ainavu daudzveidības dēļ dabas parki ir viena no vissvarīgākajām un visvairāk apmeklētajām tūristu un atpūtas vietām Jūrmalā. Rēna pastāstīja, ka tūristiem ir izveidota dabas taka ar informācijas stendiem, bet apkārtnes kultūrvēsturiskais mantojums atrodams tuvējā Jūrmalas brīvdabas muzejā.

Lai sasniegtu ilgtermiņa un īstermiņa mērķus, Demokrātiskās rīcības partija dabas skaitīšanas laikā formulēja dabas parka Raja Kapa dabas aizsardzības plānu.Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ir izstrādājusi kabineta projektu “Personiskās aizsardzības un Lietošanas noteikumi”.

DAP pārstāve norādīja, ka noteikumu projekts tika formulēts, balstoties uz dabas parka “Ragakāpa” dabas aizsardzības plānā 2019.-2031. Gadā ietvertajiem priekšlikumiem teritorijas aizsardzības, izmantošanas un apsaimniekošanas tiesiskā regulējuma noteikšanai.

Lai nodrošinātu dabas vērtību aizsardzību un teritorijas apsaimniekošanas pasākumu īstenošanu, kā arī teritorijas izmantošanas nosacījumu saskaņošanu, noteikumu projekts paredz dabas parkā izveidot trīs funkcionālās zonas, proti, dabas liegumu, dabas parka teritoriju un neitrālo teritoriju.

Avots

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *